Results of Spring Tournament 2000 in Zürich
March 18/19, 2000
First Group
# Name Rank Club 1. 2. 3. 4. 5. Pt SOS SODOS Place
1 Vladimir Danek 6D Prague 12+ 10+ 5+ 4+ 6+ 5 14 14 1
2 Guang Yu Zhang 3D Sion 11- 14+ 4- 3+ 5- 2 14 4 9
3 Edgar Leenders 3D Zürich 10- 9- 14+ 2- 13+ 2 9 2 11
4 Marek Prokop 3D Prague 9+ 7+ 2+ 1- 10+ 4 14 9 2
5 Patrice Gosteli 3D LCF 8+ 11+ 1- 6- 2+ 3 16 8 3
6 Mookyn Kim 2D Konstanz 7- 13+ 8+ 5+ 1- 3 13 6 5
7 Michael Beck 1D Zürich 6+ 4- 9+ 10- 11- 2 15 5 8
8 Corina Tarina 1D Basel 5- 12+ 6- 14+ 9+ 3 11 5 6
9 Michael Gräber 1D Basel 4- 3+ 7- 13+ 8- 2 11 2 10
10 Stephan Kolassa 1D Konstanz 3+ 1- 11+ 7+ 4- 3 16 7 4
11 Patric Grüter 1D Geneva 2+ 5- 10- 12+ 7+ 3 11 5 6
12 Roberto Morrison 1D Locarno 1- 8- 13+ 11- 14- 1 13 0 13
13 Hans Palmers 1D Zürich 14- 6- 12- 9- 3- 0 10 0 14
14 Thomas Koller 1K Zürich 13+ 2- 3- 8- 12+ 2 8 1 12
Second Group
# Name Rank Club 1. 2. 3. 4. 5. Pt SOS SODOS Place
1 Martin Ebeling 1K Basel 10+ 5+ 3- 2- 4+ 3 10 3 5
2 Luca Belcastro 1K Como 9+ 3- 7- 1+ 5+ 3 16 8 3
3 Lorenz Trippel 1K Zürich 8+ 2+ 1+ 6+ 7- 4 15 11 1
4 Stephan Reiser 1K Bern 7- 10+ 6- 8- 1- 1 12 0 9
5 Philip Yuen 1K Zürich 6+ 1- 9- 10+ 2- 2 11 2 8
6 Adi Wagner 4K Bern 5- 7+ 4+ 3- 8- 2 14 5 7
7 Ursula Dumermuth 4K Zürich 4+ 6- 2+ 9+ 3+ 4 13 11 2
8 Marek Slama 4K Prague 3- 9- 10+ 4+ 6+ 3 10 3 5
9 Peter Thomi 4K Zürich 2- 8+ 5+ 7- 10+ 3 12 5 4
10 Stephan Martignoni 6K Bern 1- 4- 8- 5- 9- 0 12 0 10
Third Group
# Name Rank Club 1. 2. 3. 4. 5. Pt SOS SODOS Place
1 Ueli Rusterholz 6K Zürich 10- 9+ 6- 3+ 7- 2 13 2 6
2 Norbert Kolassa 6K Konstanz 9+ 5+ 7- 6+ 10- 3 14 5 4
3 JJ Gagnebin 6K Bern 8+ 7- 10- 1- 9+ 2 12 1 8
4 Allan Rosenheck 6K Zürich 7- 10- 5+ 8+ 6+ 3 15 6 3
5 P Schmutz Schaller 7K Bern 6+ 2- 4- 9+ 8+ 3 9 3 5
6 Johann Trippel 7K Zürich 5- 8+ 1+ 2- 4- 2 12 3 7
7 Janek Prokop 7K Prague 4+ 3+ 2+ 10+ 1+ 5 14 14 1
8 Walter Hottinger 8K Fribourg 3- 6- 9+ 4- 5- 1 10 0 9
9 Lucien Preuss 8K Zürich 2- 1- 8- 5- 3- 0 11 0 10
10 Tom Bochum 8K Zürich 1+ 4+ 3+ 7- 2+ 4 15 9 2
Fourth Group
# Name Rank Club 1. 2. 3. 4. 5. Pt SOS SODOS Place
1 Martin Knoller 10K Zürich 8+ 4+ 3- 6- 7+ 3 12 5 4
2 Andreas Salathé 10K Zürich 7+ 3- 4- 8+ 5+ 3 11 3 5
3 Adrian Bandi 10K Zürich 6+ 2+ 1+ 4- 8+ 4 13 9 2
4 Cristiano Garbarini 10K Milano 5+ 1- 2+ 3+ 6+ 4 15 12 1
5 Felix Magri 11K Zürich 4- 8+ 6- 7+ 2- 2 11 1 6
6 Ch. Schaufelberger 11K Zürich 3- 7+ 5+ 1+ 4- 3 14 6 3
7 Philipp Gressly 12K Zürich 2- 6- 8+ 5- 1- 1 11 0 7
8 Mark Wirdnam 12K Basel 1- 5- 7- 2- 3- 0 13 0 8
Fifth Group (handicap-1)
# Name Rank Club 1. 2. 3. 4. 5. Pt SOS SODOS Place
1 Martin Baumann 13K Zürich 6+ 3- 2- 5- 4+ 2 13 1 4
2 Yanick Gosteli 14K LCF 4+ 5- 1+ 6+ 3+ 4 11 6 2
3 Kaspar Gäggeler 14K Bern 5- 1+ 6+ 4+ 2- 3 12 3 3
4 Roger Melliger 14K Zürich 2- 6- 5- 3- 1- 0 15 0 6
5 Maurizio de Leo 15K Milano 3+ 2+ 4+ 1+ 6+ 5 10 10 1
6 Maria Cairoli 20K Como 1- 4+ 3- 2- 5- 1 14 0 5
SOS: Sum Opponents' Scores, SODOS: Sum of Defeated Opponents' Scores